INVY

Program INVY je zkratka anglického názvu „Rok mezinárodním dobrovolníkem – International Voluntary Year“. Slezská diakonie koordinuje přijímání a vysílání dobrovolníků. Dobrovolníci v rámci INVY působí 10-12 měsíců. Služba začíná ve většině případů 1. září. Jedná se o dlouhodobé projekty v sociálních službách a v diakonických školách. Této dobrovolné služby se mohou účastnit mladí lidé ve věku 17-30 let ze zemí EU a mimo EU.

Cílem programu je dát prostor pro vlastní růst a učení. S dobrovolníky jsou v kontaktu jejich koordinátoři, supervizoři, mentoři, pracovníci středisek, uživatelé služeb, jejich rodiny a celá komunita. Všichni se od sebe učí a obohacují se navzájem. Právě proces učení je reflektován na společných seminářích a dalších neformálních a formálních setkáních.

Praktické informace v kostce

  • dobrovolníci pracují 6 hodin denně - 30 hodin týdně, 5 dnů v týdnu
  • dva dny v týdnu volno
  • dovolená 2 dny v měsíci
  • měsíčně kapesné a stravné - výše závisí na zemi působení
  • ubytování jednotlivě nebo v komunitě
  • cestovné na a z dobrovolné služby, na semináře a ostatní je specifikováno
  • jazykový kurz 1,5 hodiny týdně

Náklady spojené s organizací programu INVY jsou kryté z finančních zdrojů programu Erasmus+ a partnerských organizacích.

 

Přijímání dobrovolníků

První mezinárodní dobrovolníci k nám přijeli v roce 2005. Od tohoto roku jsme ve střediscích Slezské diakonie a v partnerských organizacích hostovali celkem 175 mezinárodních dobrovolníků ze 17 různých zemí světa1.

mapa 01

1Dánsko, Francie, Itálie, Izrael, Palestina, Maďarsko, Německo, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Ukrajina, Turecko, Řecko a USA

Na jakých projektech u nás mohou dobrovolníci působit, se můžeš podívat zde.

Dobrovolník je během služby podporován svým supervizorem. Supervizor je osoba, která vede dobrovolníka během celé jeho služby a reflektuje jeho cestu učení. Dobrovolník má také svého mentora. Mentor je jeho kamarád, který mu pomáhá vyplnit volný čas a poznat místní komunitu.

Další klíčovou roli pro službu dobrovolníka sehrává koordinátor. Ten koordinuje celý průběh INVY, vede semináře a také supervize s dobrovolníkem. Podporuje učení dobrovolníka i supervizora.

Pokud bys chtěl/a působit jako dobrovolník v naší organizaci, kontaktuj naši partnerskou organizaci ve tvé zemi.

Pokud bys chtěl/a působit v některé z našich partnerských organizací EDYNu, kontaktuj koordinátora příslušné organizace. Přehled organizací a více informací o EDYN networku nalezneš zde.

 

Vysílání dobrovolníků

Na projekty do zemí EU jsme vyslali celkem 12 dobrovolníků, konkrétně do 9 zemí. Primárně v rámci vysílání dobrovolníků spolupracujeme s našimi partnerskými organizacemi v rámci networku EDYN (www.edyn.org).

mapa 02

2Švédsko, Itálie, Portugalsko, Německo, Maďarsko, Dánsko, Belgie, Francie a Polsko.

Dobrovolník je na místě podporován svým supervizorem, mentorem a koordinátorem. Se skupinou dalších zahraničních dobrovolníků se účastní pravidelných seminářů. Forma podpory je různorodá dle země působení.

Koordinátor INTERVIA je s dobrovolníkem a vysílající organizací v pravidelném kontaktu.

Před odjezdem na službu a po návratu se dobrovolník zúčastní přípravného a hodnotícího semináře.

Mnohé se na dobrovolné službě naučíš a zažiješ. Jsi vítán podělit se o tyto cenné zkušenostmi dále, máš naši podporu.

Níže video naší vyslané dobrovolnice, která absolvovala svou 9 měsíční dobrovolnou službu v Polsku, bližší detaily a dojmy již od samotné Klárky :-)


Máš zájem vyjet na dobrovolnou službu?

  • vyplň přihlášku
  • napiš motivační dopis (zde vyjádři 15 větami, proč se chceš zúčastnit dobrovolné služby)
  • zašli na e-mail koordinátorky Terky: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Máš ještě otázky?

Kontaktuj koordinátorku Terku.

Naši partneři

sceav

dzs

erasmus

edyn

logo da

Spoločenstvo evanjelickej mládeže

logo intervia 

Slezská diakonie
Na Nivách 7
737 01 Český Těšín
Česká republika

Náš tým
Informační memorandum

© 2019 Intervia.cz | by PCsupport.cz s.r.o.