EVALUAČNÍ SEMINÁŘ GENERACE 2017/18

V červnu proběhl v Malenovicích Evaluační seminář pro mezinárodní dobrovolníky, který tradičně konáme na konci jejich dobrovolné služby.

INVY je program zaměřený na neformální vzdělávání, je pro nás tedy velmi důležité evaluovat uplynulých deset měsíců a společně reflektovat co dobrovolníkům rok dal či vzal, čemu novému se naučili a jaké zážitky si budou odnášet zpět do svých zemí. A kdo jiný než právě jeden z účastníků se hodí lépe na hodnocení semináře, který je tu primárně pro ně. Dovolme tedy Stephanovi, jednomu z mezinárodních dobrovolníků, aby nás o semináři více informoval :-)

In the week from 19.06-22.06.2018 the INVY Generation 2017/18 had their last seminar.

It took place in the beautiful area around Malenovice, in the Beskydy Mountains, near Lysa Hora.

It was in a really nice location so we could evaluate and reflect all our experiences through our service.

On the first day we all came together and did again some team building activities. We tried to make the most beautiful group picture, which symbolizes our service hopefully the best way. It was a funny and interactive task, which wasn’t that easy at all. But we did it.

On the second day we did many workshops. We built some small sculptures with a partner which should remind us our experiences and the friendship which was built throughout the year.

The workshop which I remember most is the designing of our own bookmarks. It was really creative. I didn’t think that I´m that much creative, but I felt in love with my bookmarks.

On the third day we made a bigger walk through the area. We did it together with some of our Supervisors. It was a really nice day.

On the last day it was time to say goodbye to some of our new old friends, because they finished their service and we wouldn’t see each other for a while. The atmosphere was poignant and I think I wasn’t the only one with some tears in my eyes.

It was all in all a really nice last seminar with good weather, some nice sunsets, nice atmosphere and a really nice group of volunteers, which I will miss after my service.

Míša Staňová and most importantly our volunteer Stephan Hennecke

logo intervia 

Slezská diakonie
Na Nivách 7
737 01 Český Těšín
Česká republika

Náš tým
Informační memorandum

© 2020 Intervia.cz | by PCsupport.cz s.r.o.